Třídy 3.A, 3.B - exkurze Poniklá

30. 11. 2022

Dne 23. 11. 2022 vyjely třídy 3. A, 3. B na tajnou exkurzi do Poniklé, kde navštívily firmu Rautis. Tato rodinná firma se už více než 100 let zabývá výrobou skleněných perlí, ze kterých se tvoří převážně vánoční ozdoby. Firma Rautis je poslední firmou na světě, která používá technologii foukaných perlí. Právě proto byla v roce 2020 zařazena na seznam UNESCO.

Žáci si prohlédli všechny dílny, viděli foukání, stříbření a barvení různých tvarů ozdob a získali tak vědomosti o tom, jak vlastně jednotlivé perle vznikají. Poté si sami vyzkoušeli výrobu jednoduché vánoční ozdobičky, kterou si odvezli domů. V prodejně jsme si také mohli zakoupit ozdoby z velmi bohatého výběru. Všichni jsme žasli, jak krásné a pozoruhodné předměty dokážou šikovné ruce ze skleněných perlí vyrobit.

V době naší exkurze přijela do firmy Rautis natáčet Česká televize, takže žáci mohli vidět, jak takové natáčení probíhá.

Magda Šneberková, tř. uč. 3. A