EDUBUS 24. 5. 2022

06. 06. 2022

V rámci vyučování se třída 6.B vydala prozkoumat tajemný autobus – Edubus. Ve skupinkách si žáci vyzkoušeli pracovat s příručními digitálními mikroskopy, díky nimž dokázali pozorovat zajímavé preparáty z říše fauny a flóry, ale i věci denní potřeby s 200x a 500x přiblížením. Zjistili, že k práci s těmito mikroskopy nejsou potřeba žádné zvláštní znalosti a dovednosti, stačí trpělivost a odhodlání něco nového zjistit.

To, jak tuto zajímavou akci žáci zpětně vnímají a co nového se tam dozvěděli, zřejmě nejlépe vystihují   jejich postřehy:

„Mně se Edubus moc líbil. Hlavně ty mikroskopy a blechy. Také jsem viděla podrobně celé tělo mravence. Zjistili jsme, že nás šálí oči.“

„Edubus se mi líbil. Zopakoval bych si to. U mravence jsme hledali nožičku.“

„Edubus se mi moc líbil, dozvěděl jsem se hodně nových věcí.“

„Líbilo se mi vyplňovat pracovní list při práci s mikroskopem a hledat mikroskopické drobnosti na minci a hmyzu.“

„Bavilo mě dělat pokusy s mikroskopem, přišlo mi zajímavé, že takový malý mikroskop dokáže věci tolik zvětšit.“

„V Edubusu jsem bohužel nebyl, ale spolužáci mi říkali, že byl úžasný. Mrzí mě, že jsem tam nemohl být.“

Žáci 6.B

V úterý 24.5. k nám do Hostinného zavítal EDUBUS. Jedná se o naučný program pro základní a střední školy, který má za úkol popularizovat vědu. Naše třída 7.A měla možnost vyzkoušet si práci s elektronickými mikroskopy. Mimo jiné jsme si vyzkoušeli také pozorování barevných spekter, která jsou dobře vidět pouze pod mikroskopem, a zkoumání struktury látek. Zajímavou součástí bylo mikroskopické pozorování částí našich těl a těl hmyzu. Návštěva vědeckého autobusu byla pro nás velmi poučná a zábavná.

Za 7.A    H. Rambousková