Hrabeme krkonošské louky

02. 04. 2019

V úterý 2. dubna vyrazilo 46 žáků 4.A a 4.B hrabat krkonošské louky v lokalitě Bolkov. Autobus nás ráno dovezl až pod Stezku korunam stromů na Hoffmanových boudách nad Janskými Lázněmi v Krkonoších. Hrabat přijeli i osmáci a deváťáci ze ZŠ Rudník. Pěšky jsme vyrazili cca 2,4 km po svažité, zasněžené a zledovatělé cestě pokryté popadanými smrky lesem do lokality, kde na horizontu rostou vzácné a přísně chráněné žluté a fialové orchideje. Úkolem 4.B bylo vyhrabat zhruba třistametrový úvoz, kde orchideje rostou. Měli jsme 16 x velké kovové hrábě a 3 silné loktuše, ve kterých jsme vyhrabanou trávu, klacky a listí nosili do cca 200 m vzdáleného úvozu. Plno dětí si pěkně máklo, počasí bylo azuro s mírným větrem a všichni se prací řádně zahřáli. Ti, co měli ručičky měkkoučké, na nich po hodině našli pěkné puchýře od násady hrábí. S vypětím všech sil jsme celý úsek do 11:00 dokončili a vysloužili si pochvalu od pracovnic KRNAPU. Škola nám dokonce nechala dopoledne zahrát písničku na Hitrádiu Černá Hora. Zlatým hřebem bylo společné opékání vuřtů v přírodě. Zpáteční cesta do kopce k autobusu dala všem prací unaveným řádně do těla, ale ve 12:00 jsme nastoupili do autobusu a po cestě kolem Janských Lázní, Svobodou nad Úpou a Rudníkem jsme se po půl jedné vrátili ke škole. Přírodovědná exkurze nám mimo krás Krkonoš ukázala, jak je těžká a namáhavá ruční práce v horách v kopcovitém terénu. Máme radost, že všichni naši čtvrťáci práci zvládli a neudělali naší škole v konkurenci s mnohem staršími žáky ze ZŠ Rudník ostudu. Tak za rok třeba zase v KRNAPU na viděnou.